Loading ...
close

اکسترود آلومینیوم

logo
اکسترود آلومینیوم

 

 

فرآیند اکسترود آلومینیوم

عملیات اکستروژن یا اکسترود الومینیوم ، یک فرایند مورد استفاده برای ایجاد اشیاء از یک مقطع ثابت است. در این روش مواد تحت فشار قرار داده شده و یا کشیده شده و از طریق یک قالب مطابق سطح مقطع مورد نظر خارج می شود. دو مزیت اصلی این روند بیش از دیگر فرآیندهای تولید توانایی اکسترود مقاطع بسیار پیچیده و همچنین به کارگیری مواد شکننده هستند، چرا که مواد فقط تحت تنش فشاری و برشی هستند. کیفیت سطح بسیار عالی از دیگر ویژگیهای عملیات اکستروژن می باشد. اکستروژن ممکن است در دو حالت اکستروژن مداوم (از لحاظ نظری تولید مواد به طور نامحدود و طولانی) و یا نیمه پیوسته (تولید بسیاری از قطعات)صورت پذیرد. فرآیند اکستروژن را می توان با مواد گرم یا سرد انجام داد. عموما مواد اکسترود شده شامل فلزات، پلیمر، سرامیک، بتن، خمیر و مواد غذایی می باشند. محصولات اکستروژن به طور کلی "extrudates" نامیده می شود.

 

دستگاه  اکسترود آلومینیوم

اکسترود فرایند تغییر شکل پلاستیک است که در آن بلوک فلزی (بیلت) در اثر اعمال نیرو از قالبی با سطح مقطع کوچکتر عبور می کند. در واقع اکستروژن فرایند متراکم سازی غیر مستفیم است. نیروهای لازم برای این متراکم سازی به وسیله تماس بیلت با محفظه قالب و قالب ایجاد می شوند که مقادیر آنها بسیار زیاد است. تماس بیلت با محفظه قالب و قالب منجر به ایجاد تنش های فشاری بالایی شده که این تنش ها باعث کاهش احتمال بروز ترک سطحی بیلت حین انجام فرایند می شوند.اکستروژن بهترین روش برای شکستن ساختار ریختگی بیلت است چراکه در این فرآیند بیلت تنها تحت تاثیر نیروهای فشاری قرار می گیرد. بسته به نوع آلیاژ و روش مورد نظر، اکستروژن می تواند به صورت سرد و گرم انجام شود. در اکستروژن گرم، بیلت برای تسهیل در انجام تغییر شکل پلاستیک ، پیش گرم می شود.

 

مراحل اکسترود آلومینیوم:

اکستروژن فرایندی است شامل شکل دهی به آلومینیوم و تبدیل پروفیل آلومینیوم به طرحی دقیق و پیچیده. اکستروژن آلومینیوم توسط آلیاژهایی مانند آلومینیوم 6063-T5،6063-T6، 6061-T6، 6005-T5 و غیره صورت می پذیرد. حال این آلومینیوم می تواند بازیافتی بوده و یا اولین بار باشد که از آن استفاده می شود.


اکسترود آلومینیوم بعد از عبور از 3 مرحله بدست می آید:

 

 گرم کردن

از یک بیلت (بلوک فلزی) آلومینیومی (خواه آلومینیوم اولیه خواه بازیافتی) شروع به قالب گیری تا اندازه 7 متر در درازا می کند.

برای تولید یک پروفیل آلومینیوم بیلت مناسب دستگاه که پیش از آن در دستگاه پیش گرم ، به دمای مناسب تولید رسیده است داخل دستگاه اکستروژن قرار داده می شود . سپس دامی پشت بیلت آلومینیوم قرار گرفته می شود.

سنبه پرس به وسیله نیروی سیلندر ها ی قدرتمند هیدرولیکی بر روی بیلت آلومینیومی فشار وارد می کند .در اثر فشار وارد شده دما بالا می رود و مواد نیمه مذاب و خمیری مانند از داخل قالب اکستروژن آلومینیوم عبور کرده و شکل پروفیل آلومینیوم را می سازند.

 

 قالب اکستروژن آلومینیوم

بیلت آلومینیومی که قبلآ گرم شده و به ترتیب چیده شده، تحت فشاری بالا بین 1600 و 6500 تن قرار می گیرد. سر قالب با اکستروژن پروفیل متقاطع مطابق بوده و طرح مورد نظر را دارد.

وجود نیروهای اصطحکاکی به میزان قابل توجهی باعث افزایش فشار دستگاه پرس اکستروژن الومینیوم می شود .به دلیل وجود اصطحکاک تنشی که بین قالب اکستروژن و بیلت به وجود میاید باید روان سازی بین این دو صورت بگیرد که دارای اهمیت بسیار زیاد است . روان سازی بین بیلت و قالب به طرق مختلف صورت می گیرد و تاثیر به سزایی در زمینه کاهش فشار دستگاه و فشار بر روی قالب دارد .

به صورت تجربی دیده شده است که در فاز اول تولید هنگامی که بیلت پشت قالب قرار گرفته است فشار دستگاه سریعاً به بالاترین مقدار خود افزایش پیدا می کند و وضعیت تولید پروفیل آلومینیوم ناپایدار می شود .

برای اصلاح و تعیین مشکلات قالب از سر شاخه ی بیرون آمده از قالب اکستروژن استفاده می کنند که بیان کننده بهبود مشکلات به موجود در تولید است.

 

 خنک سازی و اتساع

هنگامیکه پروفیل از فشار عبور می کند، توسط هوا یا آب خنک شده، کشیده می شود و نهایتاً به قسمت های مناسب بریده می شود.

پروفیل اکسترود شده که از قالب خارج می شود را باید به صورت دستی و یا اتوماتیک از دستگاه اکسترود آلومینیوم بیرون کشید .  این کار فشار را بسیار کاهش می دهد و به تولید پروفیل آلومینیوم مطلوب کمک می کند.

دستگاه پولر ، پروفیل را به طور یک دست و با قدرت یکسان بیرون می کشد و بر روی ریل های مقابل دستگاه قرار می دهد. این عمل تا حد بسیاری به تاب گیری و اصلاح پیچیدگی پروفیل آلومینیوم کمک می کند. در فاز دوم تولید بیلت به حالت پایدار رسیده و فشار روی دستگاه اکستروژن کاهش پیدا می کند و پروفیل نیز کیفیت خوبی خواهد داشت.

در فاز سوم بیلت کم کم به انتها رسیده ،‌فشار بر روی دستگاه به کمترین حد خود رسیده سپس دوباره به حد بیشینه ی خود خواهد رسید . بعد از تمام شدن یک بیلت ، بیلت های بعدی به صورت متوالی در دستگاه اکسترود آلومینیوم قرار می گیرند . با این روش می توان به طول بی نهایت پروفیل های آلومینیومی را تولید کرد .

 

ویدئو 1: مراحل اکسترود آلومینیوم

 

بعد از تولید می توان پروفیل های اکسترود شده را به ابعاد دلخواه با اره برش زد . معمولا در فرایند تولید 10 تا 15 درصد طول بیلت منطقه ی انتهایی آن است این قسمت از بیلت آلومینیوم در فرایند استفاده نمی شود و به آن ته بیلت می گویند. دما عنصر بسیار مهمی در فرایند تولید پروفیل اکستروژن آلومینیوم است .

با بالا رفتن دما تنش مواد کاهش پیدا می کند و اکستروژن راحت تر صورت می گیرد اما ممکن است دما به نقطه ذوب آلیاژمورد نظر نیز برسد این اتفاق موجب از بین رفتن خواص مورد نظر برای آلیاژ های استفاده شده در تولید پروفیل آلومینیوم است.

افزایش سرعت رام باعث افزایش فشار و در نتیجه بالاتر رفتن دمای آن می شود. در سرعت های کمتر رام ، گرما ی تولید شده برای انتقال ، زمان بیشتری در اختیار دارد . برای کاهش ضایعات تولید ، باید در تمامی این مراحل تولید بر روی دما ، فشار و سرعت کنترل داشت .

پیچیدگی روابط بین این سه متغیر باعث شده تا اهمیت تلورانس اکستروژن آلومینیوم بسیار بالا باشد لذا در تولید پروفیل های اکستروژن آلومینیومی به روش اکسترود مستقیم باید توجه لازم و کافی را به عومل افزایش دهنده تلورانس اکستروژن به عمل آورد.  کنترل فاکتور های دما فشار و سرعت به تولید پروفیل آلومینیوم مطلوب کمک بسیاری می کند.

 

ماندگاری

 از روش های ماندگاری عملی برای بدست آوردن دوام لازم برای استفاده و کاربردهای آتی استفاده کنید.
 ابقاء و نگهداری در فرایند اکسترود پروفیل آلومینیوم بسیار مهم است. به همین دلیل آنها را کنار مواد شیمیایی یا مواد مرطوب نگهداری نکنید.

 

استخراج و تولید

 مجموعه ما در مدیریت تولید در طیف گسترده ای از محصولات اکسترود آلومینیوم حرفه ای وتخصصی عمل می کند. ما در هر تولید جدید خود را با نیازهای مشتری وقف داده و محصولی با بهترین کیفیت بدست می آوریم.

 

خدمات اکسترود آلومینیوم

ما با اکسترود پروفیل آلومنیوم در کیفیت های 6060، 6061 ، 6063 ، 6103 ، 6082 (T4,T5,T6, و غیره) کار می کنیم. تمرکز اصلی ما در ساخت و تولید در، پنجره ، قاب ، نرده پلکان،  تجهیزات بیمارستانی، وسایل اداری و غیره می باشد.
محصولاتی که از این طریق بدست می آیند بسیار متنوع هستند که شامل پروفیل های آلومینیوم صنعتی، ساختمان ها، لوله های مربع و گرد، کانال ها و غیره می باشند. در نگاه اول می توانیم آثار این صنعت را در نصب درها و پنجره های آلومینیومی ببینیم.
 مجموعه ما دارای طیف وسیعی از پروفیل ها در اندازه ها و شکل های متفاوت برای کاربردهای مختلف در صنعت های مختلف ( انرژی بادی، بدنه اتومبیل، ساختمان سازی و ... ) می باشد.

 

قیمت اکسترود الومینیوم

جهت مشاوره و اطلاع دقیق از لیست قیمتها، با کارشناسان ما در  آلوم فرم  از طریق واتساپ و یا تلفن  09123794374   و 09122645327   در ارتباط باشید.

 

دیگر مقلات:

 

پروفیل آلومینیوم                                      تولید پروفیل آلومینیوم
 

رنگ پودری الکترواستاتیک                            خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک

 

برای مشاوره و سفارش محصولات با ما تماس بگیرید .

 

 

ثبت نظر

برای مشاوره تماس بگیرید.آلوم فرم

 

آلوم فرم با استفاده از مدرن ترین و بروزترین سیستم منطبق بر استانداردهای روز ، تمامی نیازهای شما مشتریان و صنعتگران عزیز را ایجاد کنیم و همچنین با اعتماد و حمایت شما توانسته ایم مجموعه ای منظم با تکیه بر بروز ترین ابزار آلات الکترواستاتیک برپا کنیم خدمات ما : تولید پروفیل آلومینیوم اختصاصی و براساس سفارش شما ، تولید انواع پروفیل الومینیوم عمومی ، خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک و طراحی و ساخت اواع درب اتوماتیک شیشه

 

                               

 

 

 

ارتباط با ما

 

آدرس : جاده ساوه ,سه راه آدران,به سمت شهریار, شهرک صنعتی زواره ای

         

   09123794374- 09122645327   

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد