Loading ...
close

تزریق آلومینیوم

logo
تزریق آلومینیوم

 

تزریق آلومینیوم

تزریق آلومینیوم به چه معناست؟

تزریق آلومینیوم یا به عبارتی دایکاست , یعنی ریخته‌گری تحت فشار به شمار می آید و همچنین دایکاست از روش تولید قطعه از طریق تزریق فلز مذاب و همچنین تحت فشار به داخل قالب ها. تزریق الومینیوم یا روش دایکاست می گویند که در آن فلز مذاب به داخل حفره‌ای به صورت قطعه, ریخته شده و سپس ,پس از سرد شدن قطعه ، بسیار شبیه ریخته‌گری ریژه است و تنها اختلاف بین این دو روش در نحوه ی پر کردن حفره ی قالب ها می باشد.در قالب ریژه فلز مذاب تحت نیروی وزن خود سیلان پیدا می‌ کند و به داخل قالب می‌ رود، در روش دایکاست فلز مذاب تحت فشار و سرعت بیشتری به داخل قالب می‌رود. بنابراین در دایکاست قطعات با اشکال پیچیده‌ تری را میشود تولید کرد, معمولا در قالب‌ های دایکاست بعد از بسته شدن قالب، مواد مذاب به درون یک نوع پمپ یا سیستم تزریق (بسته به طرح دستگاه) هدایت میشوند، و بعد در حالی که پیستون پمپ، مواد مذاب را با سرعت زیادی از طریق سیستم تغذیة قالب به درون حفره میفرستند، هوای درون حفره از طریق سوراخ‌های هواکش خارج می‌شود. این پمپ در بسیاری از دستگاه‌ها, دارای درجه حرارت محیط و در برخی  از دستگاه های دیگردارای درجه حرارت مذاب می باشد, معمولاً میزان مواد مذاب تزریق شده بیشتر از اندازه مورد نیاز برای پر کردن حفره است تا سرباره‌ گیرها را پر کند و حتی پلیسه ها را در اطراف قطعه به وجود آورد. سپس در مرحلة دوم وقتی که مادة مذاب در حال سرد شدن در داخل حفره است، پمپ همچنان فشار خود را ادامه می‌دهد. در مرحلة سوم قالب باز شده و قطعه به بیرون پرتاب می‌شود. در آخرین مرحله که قالب باز است ,داخل حفره قالب تمیز و در صورت نیاز روغنکاری می شود و دوباره قالب بسته و آمادة تکرار عملیات قبل می‌شود.

 

قالب دایکاست

ریخته گری تحت فشار از داخل ریخته گری با قالب های فلزی ریژه امروزه بسیار توسعه پیدا کرده است , وجه مشترک هر دوی این روش ها استفاده از قالبهای فلزی دائمی است . اما ریخته گری با قالبهای فلزی ریژه  نیز برای خود محدودیتهایی را بههمراه دارد ,چون پرکردن قالب تنها تحت تاثیر نیروی ثقل انجام میگیرد و به همین دلیل دسترسی به سرعتهای بالا برای جریان سیال امکان پذیر نیست . به همین دلیل قطعات ریختگی جدار نازک با دقت اندازه بالا و همچنین گوشه ها و  همچنین لبه های تیز, تنها تحت شرایطی با این روش قابل تولید می باشد . در دایکاست , فلز مایع با سرعت زیاد به درون حفره قالب فشرده می شود . تاثیرفشار را که در اثر آن فلز مایع از داخل باریک ترین سطوح مقاطع جریان می یابد و به دیواره ی قالب برخورد می کند, برای تطبیق دقیق قطعه ریختگی با شکل قالب با کیفیت سطح بالا فراهم می گردد و می توان از ابعاد بیش از اندازه بزرگ در طراحی قطعات ریختگی اجتناب و در نتیجه در مصرف مواد ریختگی صرفه جویی کرد . از این جهت ریخته گری تحت فشار از لحاظ فنی و اقتصادی مزایای قابل توجهی را نیز داراست، به خصوص اینکه این روش نه فقط بهره وری بالایی را میسر میکند ، بلکه کوتاهترین راه تولید یک محصول از فلزمیباشد.

 

مهمترین مزایای تولید توسط دایکاست چیست؟

نرخ تولید در این روش خیلی بالا است، به ویژه اگر قالب‌های چند حفره‌ای باشد.

معمولاً قطعه تولید شده به وسیلة دایکاست از پرداخت سطح خوبی برخوردار است و احتیاجی به عملیات ماشین‌کاری بعدی ندارد و به دلیل عملیات فوق‌العاده اقتصادی است.

به دلیل اینکه قالب با سرعت و تحت فشار پر می‌شود قطعات با دیواره‌های نازک تری را می‌توان تولید کرد و در نتیجه در این روش نسبت طول قطعه به ضخامت قطعه به مراتب از سایر روش‌ها  بیشتراست.

اشکال پیچیده‌تری را می‌توان تولید کرد.

معمولا قطعه های تولید شده با کمترین پرداخت، آماده ی آب فلزکاری هستند.

قالب‌های دایکاست مانند قالب‌های ریژه معمولاً قبل از آنکه فرسوده شوند و در ابعاد قطعة تولید شده اختلافی به وجود آید، هزاران قطعه تولید خواهدکرد، در قطعه های تولید شده آلومینیوم توسط دایکاست معمولاً نسبت به روش‌های دیگر مانند ریخته‌گری آلومینیوم در ماسه ازمقاومت بیشتری برخوردار است.

نتیجه سرمایه‌گذاری برای تولید قطعه کمتر است.

نسبت به روش های دیگر تولید قطعه، از فلز مذاب با روش دایکاست مقاطع ظریفتری را روی قطعه می‌توان ساخت.

 

نظرات

 

ارتباط با ما

 

آدرس : جاده ساوه ,سه راه آدران,به سمت شهریار, شهرک صنعتی زواره ای

      شماره های  تماس  :  09122645327   __  09123794374          

         

                       

 

 

آلوم فرم 

آلوم فرم ,تولید کننده انواع پروفیل آلومینیوم,تولید پروفیل آلومینیوم,قیمت پروفیل آلومینیوم,اکسترود آلومینیوم,اکسترود پروفیل,تزریق آلومینیوم,رنگ پودری الکترواستاتیک,خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک,ساخت قالب اکستروژن.آلوم فرم با استفاده از مدرن ترین و بروزترین سیستم منطبق بر استانداردهای روز ، تمامی نیازهای شما مشتریان و صنعتگران عزیز را ایجاد کنیم و همچنین با اعتماد و حمایت شما توانسته ایم مجموعه ای منظم با تکیه بر بروز ترین ابزار آلات الکترواستاتیک برپا کنیم.